Cypoint etablerar ett kompetenscenter för Integration i Göteborg. Centret kommer att erbjuda företag och organisationer möjligheten att lägga ut Integration som en hel funktion.
Förutom att erbjuda integrationslösningar som implementeras hos kunden, kommer man att leverera Integration som en komplett funktion med en fast månadskostnad. Då integration oftast rör de affärskritiska processerna har man lagt ned stort arbetet på kvalitetssäkring och processer med ITIL som bas.
” Vår ambition är att göra det enklare för företag att dra nytta av alla fördelar som en integrationsplattform innebär, men samtidigt slippa stora investeringar och projektrisker. Vi tar ansvaret för helheten och kunden betalar en fast månadskostnad. Vi gör jobbet billigare eftersom kunderna delar på kostnaderna för de roller och tjänster som behövs för att framgångsrikt kunna integrera systemen,” säger Anders Johansson ansvarig för Cypoint ICC.
